Doniczka czy osłonka?
Doniczka czy osłonka?
Choć często nazw tych używamy zamiennie, niewiele osób wie, że doniczka i osłonka wcale nie są tym samym przedmiotem, a ich budowa nieco się różni. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym opowiemy więcej o obu tych rozwiązaniach, a także sposobach ich wykorzystania w zależności od rodzaju roślin.
Doniczka i osłonka — czym się różnią?
Każda z nich może być wykonana z różnych materiałów: ceramiki, betonu, tworzyw sztucznych czy nawet metalu. Podstawową cechą, jaka je różni jest to, że doniczka posiada specjalny otwór na dnie, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie nadmiaru wody w ziemi, w której zasadzona została roślina. W przeciwieństwie do niej osłonka nie posiada specjalnego otworu, dlatego pełni ona raczej funkcję ozdobną niż praktyczną. Te wykonane z tworzyw sztucznych będą doskonałą propozycją dla roślin, które szczególnie dobrze znoszą wilgotne podłoże, dlatego sprawdzą się w przypadku paproci, bluszczu czy skrzydłokwiatu. Alternatywą dla klasycznych doniczek oraz nieodprowadzających nadmiaru wilgoci osłonek są produkty z opcjonalnym odpływem wody, dzięki którym to użytkownik sam decyduje, jakie rozwiązanie chce wybrać dla swoich roślin.
Jak użytkować doniczki i osłonki?
O ile odprowadzanie wody w roślinach rosnących na balkonie lub tarasie nie jest problemem, w przypadku doniczek użytkowanych wewnątrz pomieszczeń niezbędny będzie zakup dodatkowej podstawki, która ochroni blat lub podłogę przed nadmiarem wilgoci. Specjalne podstawki mogą być używane także na zewnątrz w celu ochrony podłoża przed nieestetycznymi śladami, jakie pozostawiają po sobie doniczki – może się bowiem okazać, że po ich przesunięciu, kilkuletnie pozostałości wilgoci mogą być trudne do usunięcia.
W przypadku osłonek warto natomiast pamiętać o użyciu keramzytu. Korzenie roślin rosnących w szczelnie zamkniętym pojemniku mają znikomą ilość powietrza i stały kontakt z wilgocią, a jej nadmiar (nawet w przypadku roślin lubiących takie warunki) może prowadzić do ich gnicia. Aby temu zapobiec, do osłonek stosuje się właśnie keramzyt, czyli specjalny granulat pełniący funkcję drenażu — zapewnia optymalną cyrkulację powietrza oraz wody.